Jak na IT pasti

Člověk 21. století má miliardu různých nicků a hesel, které si musí pamatovat. Mám pro Tebe na úvod dvě zprávy. S přechodem na VŠ Ti pár dalších přihlašovacích údajů přibude. To je špatná zpráva. Tou dobrou je ale fakt, že v následujících řádcích se dozvíš zásadní informace, které Ti pomohou zorientovat se. Připojit se na internet ve škole nebo se dostat do mailu je přece základ. Tak pojďme na věc!

Obsah kapitoly

    Nebyly nadefinovány žádné kapitoly

Jak začít (CRO)

K oživení bájného Golema byl nezbytný šém, Šípková Růženka potřebovala polibek prince, klíčem přístupu k IT službám na Slezské univerzitě je CRO identita (tuto zkratku, která mimochodem znamená Centrální Registr Osob na SU, si zapamatuj, potkáš se s ní poměrně často).

Registrací na CRO získáš svou unikátní univerzitní identitu, se kterou budeš moci přistupovat k drtivé většině systémů provozovaných na naší univerzitě. Pokud chceš vědět více, mrkni sem. Můžeš ale přeskočit přímo k registraci.

Pozor! K založení své CRO identity budeš potřebovat své UČO (univerzitní číslo osoby), které Ti vygenerovala Tvá přihláška ke studiu u nás. UČO najdeš v administraci své přihlášky na stránkách informačního systému IS SU. Návod, jak své UČO zjistit, najdeš tady: https://www.slu.cz/slu/cz/ucouchazec.


WIFI

Slezská univerzita je zapojená do celosvětové Wifi sítě univerzit a dalších vzdělávacích institucí eduroam (Education Roaming). Znamená to, že vytvoříš-li si svou eduroam identitu na Slezské univerzitě, bude Ti fungovat přístup k internetu nejen na všech částech Slezské univerzity, ale také na univerzitách v ostatních evropských zemích, a také v např. v USA, Austrálii, Kanadě, Číně, Hongkongu…

Přihlásit se k této wifi si můžeš nastavit na univerzitním portále pro studenty a zaměstnance moje.slu.cz v záložce Nastavení. Budeš k tomu potřebovat svoje CRO (viz Jak začít).

Postup je docela intuitivní, ale kdybys k přihlášení do této unikátní sítě potřeboval návod, najdeš ho na https://www.slu.cz/slu/cz/wifieduroam.


E-mail

Každý student má svůj univerzitní e-mail založen automaticky. Je ve tvaru Tvoje-CRO@admin

E-mailový systém je dostupný pro standardní e-mailové klienty (Mozilla, Thunderbird, Outlook) a univerzitou podporovaný Horde s kapacitou schránky 500 MB. K účtu v Horde se můžeš přihlásit přes https://mail.slu.cz

Pozor! Dle Studijního a zkušebního řádu Slezské univerzity jsou studenti povinni své univerzitní e-mailové účty používat! Můžeš si jej ovšem přesměrovat na svůj soukromý e-mail.

Vše o školním e-mailu i odpovědi na nejčastější otázky (např. nastavení podpisu, velikost přijatých/posílaných zpráv, posílání velkých souborů apod.) najdeš na webu univerzity: https://www.slu.cz/slu/cz/emailsystem.


Identifikační karta

Identifikační karta je něco jako univerzitní občanka, je průkazem, kterým je student mj. povinen se prokázat při kontrole studia. Tedy něco, co prostě musíš mít. Můžeš si vybrat z několika typů:

  • Karta STUDENT – základní karta studenta, která je vydávána zdarma. Její platnost se každý rok potvrzuje.
  • Karta ISIC – tuto mezinárodní kartu možná znáš ze střední školy. Díky ní se dostaneš k mnoha slevám, které Ti usnadní studentský život (viz www.isic.cz). Žádná sleva ale není zadarmo, a tak za roční licenci zaplatíš 180 Kč.
  • Karta ALIVE – v podstatě ISIC karta pro studenty v kombinované formě studia s platností v ČR. Licence na max. 16 měsíců stojí také 180 Kč, platnost lze každoročně prodlužovat.

O vydání karty musíš požádat výhradně elektronicky na adrese karty.slu.cz. K podání žádosti budeš opět potřebovat svoje CRO (viz Jak začít), a také průkazovou fotografii v elektronické podobě. Vše o vydávaných kartách, včetně např. parametrů požadované fotografie, si můžeš předem zjistit na jis.slu.cz.
Případnou ztrátu karty či její odcizení nahlas v aplikaci karty.slu.cz.


Univerzitní knihovny

Univerzitní knihovna Slezské univerzity v Opavě je základní knihovnou Slezské univerzity a v současné době se skládá z Univerzitní knihovny – pracoviště Opava (jejíž fond dále tvoří Rakouská a Německá knihovna, Ruská knihovna, Neuwirthova knihovna, Knihovna prof. Mečislava Boráka, Knihovna Václava Hory, Knihovna Institutu tvůrčí fotografie a Knihovna Matematického ústavu) a z Univerzitní knihovny – pracoviště Karviná

Při první návštěvě je potřeba se registrovat u výpůjčního pultu a zaplatit poplatek 70 Kč – vezmi si s sebou identifikační kartu (případně OP či pas)!

V Univerzitní knihovně si můžeš:

  • Vypůjčit požadovanou knihu na 30 dní (studenti prezenčního studia Bc. a Mgr) nebo 45 dní (studenti kombinované formy) s možností 2 x prodloužení.
  • V prostorách knihovny si vypůjčit denní tisk, časopisy, závěrečné práce a literaturu příručního fondu.
  • Požádat si o vypůjčení literatury z jiné knihovny (případně zhotovení kopie).
  • Tisknout, skenovat, kopírovat.
  • Využít služby studovny.
  • Nechat si uspořádat dokumenty do kroužkové vazby (v Opavě).
  • Domluvit službu rešeršní, konzultační a poradenskou (v Karviné).

Vše podstatné o fungování Univerzitní knihovny a celou nabídku služeb včetně provozních dob, kontaktů, online katalogu a e-shopu publikací najdeš na jejích webových stránkách.