Když osud nepřeje

Proč chodíme na vysokou školu? Abychom získali vzdělání, zkušenosti, kontakty, přátele a zážitky na celý život. Život sám o sobě však není vždy jen jednoduchý a při vysokoškolském studiu na tebe mohou číhat nástrahy, se kterými se budeš muset vyrovnat. Nepropadej ale skepsi! Právě tady se ti pokusím poradit co dělat, když máš nějaký problém. Třeba získáš odpověď na své palčivé otázky.

Obsah kapitoly

    Nebyly nadefinovány žádné kapitoly

Jsem zdravotně hendikepovaný a bojím se, že nezvládnu studium. Co mám dělat?

Není důvod vzdávat se ještě před bojem! Pokud splňuješ základní podmínky a úspěšně jsi složil maturitu, nic ti oficiálně nebrání, abys své štěstí na VŠ zkusil. Pokud máš zájem studovat a nevíš, zda bys náročnost učiva na VŠ zvládal vzhledem ke svému zdraví, je tady naše Poradenské centrum, které ti zodpoví všechny tvé dotazy na toto téma.


Co když potřebuji ke studiu speciální pomůcky?

Stejně jako v předchozím bodě tě odkáži na Poradenské centrum Slezské univerzity v Opavě, kde ti poradí a pomohou. K dispozici jsou různé čtečky a programy, které pomáhají studentům s rozličnými hendikepy.


Potřebuji pomoc psychologa. Může mi Slezská univerzita pomoci?

Může! Na Slezské univerzitě působí psycholog Mgr. Bohdan Chodura, který ti poradí a pomůže při řešení studijních, rodinných i vztahových problémů. Je důležité mít na paměti, že není nic špatného na tom si s někým popovídat, když nás něco tíží. Naopak! Mnohdy je potřeba velká odvaha odbornou pomoc vyhledat.


Co když se mi překrývají povinné a povinně volitelné předměty v rozvrhu?

To je problém, který rozhodně není radno podcenit. I když to nechat lidově řečeno vyhnít někdy pomůže a za pár dní zjistíš, že někdo už tento problém vyřešil a překrývání je minulostí. Áčkové předměty by se ale skutečně překrývat neměly, protože účast na nich je důležitá a mnohdy povinná. Můžeš kontaktovat rozvrháře prostřednictvím mailu, který se bude snažit celou situaci řešit. V případě, že to nepomůže, je dobré kontaktovat vyučující obou předmětů, které se ti překrývají, abyste se nějak domluvili a jednu z hodin třeba přesunuli na později. V tomto případě mnohdy hraje roli lidský faktor a učitelé se většinou snaží situaci řešit tak, aby se student nemusel naklonovat, což pořád ještě asi většina z vás neumí.


Co mám dělat, když je naplněná kapacita předmětu?

Záleží na mnoha okolnostech. Nejprve je potřeba si ověřit v informačních materiálech, které jsi obdržel na zápise, zda je naplněná kapacita skutečně u áčkového předmětu, který se tě týká v zimním semestru 1. ročníku. Může se totiž snadno stát, že se přehlédneš a koukáš sice na áčkový předmět, který je ale třeba pro druháky, takže na ten máš čas. Pokud je naplněná kapacita u béčkového předmětu, který by sis teoreticky mohl zapsat, může se stát, že pro velkou poptávku studentů bude kapacita navýšena, ale taky se může stát, že tady bude platit heslo, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. Nikdo ti samozřejmě nebrání kontaktovat rozvrháře, aby skutečně bylo jisté, že poptávka po onom béčkovém předmětu je velká, ale úspěch není zaručen. Neznáš rozdíl mezi áčkovým, béčkovým a céčkovým předmětem? Mrkni do sekce AKADEMICKÝ SLOVNÍČEK.


Co když se blíží deadline seminárky a nemůžu sehnat potřebnou literaturu?

Věčný problém studentů nechávat věci na poslední chvíli! S tímto problémem bys nebyl první ani poslední. Na Slezské máme samozřejmě hned několik knihoven, ale ty nejsou pochopitelně bezedné a může se stát, že není k mání kniha, kterou bytostně potřebuješ. Problém ze dne na den vyřeší asi jen zázrak, ale pokud budeš literaturu hledat už s předstihem, ale v knihovně ji nemáme, není to problém. Existuje meziknihovní výpůjční služba. V praxi to znamená, že dle tebou předložených údajů naše knihovna vypůjčí knihu jinde a ty si ji můžeš v naší knihovně vyzvednout. Pozor! Tohle celé může trvat klidně i déle než 14 dní, takže s hledáním literatury bys měl fakt začít včas!


Chci si najít stáž/brigádu v oboru. Může mi Slezská pomoct?

To si piš! Pokud ses už na VŠ adaptoval a chceš získat další znalosti a zkušenosti, je stáž nebo ještě lépe brigáda v oboru tou správnou cestou. Někdy ti poradí zkušenější spolužák nebo pedagog, ale pokud je v tomto ohledu ticho po pěšině, existuje Kariérní portál Slezské univerzity a tam možná nalezneš, co hledáš. A pokud ani to nepomůže, nezapomeň na moc sociálních sítí a skupin, kde se hledá a nabízí práce! Také se můžeš u vedoucího svého ústavu či katedry přihlásit jako pomocná vědecká síla pro jednorázové i dlouhodobé úkoly. Tím získáš drobné mimořádné stipendium.