Kam na výlet

Severovýchodní kout České republiky je pro mnohé zahalen tajemstvím, protože si neumějí představit, jak je ten Moravskoslezský kraj nádherný. Ke studiu na vysoké škole patří neodmyslitelně i volný čas, proto jsem si dal tu práci a vybral pro tebe několik tipů, kam bys po Opavsku a Karvinsku mohl vyrazit na výlet. Tak si sbal svačinu, protože právě vyrážíme!

Najdi si výlet podle sebe

Seřaď si výlety podle sebe:

Nebo vyber jen co tě zajímá:

Zámek Raduň

Raduň

Původně gotická tvrz, která byla v 16. století přestavěna na renesanční zámek. Poslední empírová úprava sahá do 19. století. Dnes je zámecký komplex v Raduni jednou z největších atrakcí opavského regionu a je chráněn jako kulturní památka. Raduňský zámek bývá často srovnáván se zámkem Azay-le-Rideau, který najdeš na řece Loiře v západní Francii.

Jak je to daleko?

 • 7 km od Opavy
 • 55 km od Karviné
Raduň
Zámecká 67
Zámek Raduň (Zdroj: fotoarchiv společnost MS Tourism)

Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary

Karviná – Doly

„Česká Pisa“, tak se přezdívá kostelu sv. Petra z Alkantary, protože svou šikmostí připomíná proslulou italskou památku. Kostel však stojí šikmo kvůli nekontrolované těžbě černého uhlí. Před 200 lety stál kostel o 37 m výše, pak však přišel sesuv, ale kostel to naštěstí přežil a jeho naklonění z něj udělalo jednu z dominant karvinského kraje. Dnes se k němu sjíždí lidé z celého světa. Budeš dalším návštěvníkem jako student Slezské univerzity?

Jak je to daleko?

 • 52 km od Opavy
 • 7 km od Karviné
Karviná – Doly
Šikmý kostel sv. Petra z Alkantary (Zdroj: fotoarchiv společnost MS Tourism)

Zámek Fryštát

Karviná

Tento empírový zámek je unikátní tím, že se nachází v samém centru Karviné. Zámecký park anglického ražení navazuje na Lázeňský park a společně tvoří jednu z největších parkových ploch v České republice. Zámek je pro návštěvníky otevřen i v zimě a připravena je expozice děl z Národní galerie v Praze. Během roku se můžeš těšit na doprovodné akce všeho druhu.

Jak je to daleko?

 • 58 km od Opavy
 • 0 km od Karviné
Karviná
Masarykovo nám. 1/1
Zámek Fryštát (Zdroj: fotoarchiv statutární město Karviná)

Müllerův dům

Původně je součástí nedochovaného hradního areálu. Postupem mnoha let se funkce domu měnila. Sloužil jako hospodářské zázemí hradu, posléze byl také obýván. Však své jméno nese po právníkovi, který zde kdysi bydlel. K účelům muzejním slouží od 20. let 20. století. Po rekonstrukci je od roku 2019 otevřen široké veřejnosti. Je využíván Slezským zemským muzeem pro potřeby archeologické expozice a konají se v něm i kulturní akce.

Jak je to daleko?

 • 0 km od Opavy
 • 58 km od Karviné
Mullerův dům (Zdroj: fotoarchiv Slezské zemské muzeum)

Zámek Nová Horka

Studénka – Nová Horka

„Malá Vídeň“ či „zámek z Lilie“. Už víš? To jsou přezdívky zámku nedaleko Studénky, který v minulosti proslul bohatým kulturním životem původních majitelů, šlechtického rodu Vetter von der Lilie. Dominantou zámku je zahradní sál vyzdobený nástěnnými malbami, které odkazují k alegoriím jednotlivých ročních období. Zámek má co nabídnout i zvenčí. Jeho okolí je totiž lemováno působivými meandry řeky Odry.

Jak je to daleko?

 • 36 km od Opavy
 • 54 km od Karviné
Studénka – Nová Horka
Nová Horka 22
zámek Nová Horka (Zdroj: fotoarchiv Muzeum Novojičínska)

Zámek Hradec nad Moravicí

Hradec nad Moravicí

Dalším architektonickým skvostem v našem výčtu je zámek v Hradci nad Moravicí, který má několik částí. Starší je tzv. Bílý zámek, kde je možnost projít si jej dvěma různými trasami. Dalšími součástmi jsou novogotický Červený zámek a Bílá věž. Zámek je často využíván ke kulturním akcím. Přepychové salóny odkazují na fakt, že zde pobývali například Ludwig van Beethoven, Ferenc Liszt či Niccolò Paganini.

Jak je to daleko?

 • 10 km od Opavy
 • 64 km od Karviné
Hradec nad Moravicí
Zámek Hradec nad Moravicí (Zdroj: fotoarchiv společnost MS Tourism)

Národní památník 2. světové války Hrabyně

Hrabyně

Památník nedaleko Opavy se začal stavět už roku 1970 za účasti tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobody. Poprvé otevřen byl až o 10 let později. Tehdy nesl název Památník Ostravské operace. Poblíž památníku se nachází symbolický hřbitov a výstava bojové techniky. Původně měl památník sloužit jako místo piety, ale od roku 2000 je toto místo ústředním Památníkem II. světové války v České republice. Je také pod správou Slezského zemského muzea, které opečovává tamní expozice.

Jak je to daleko?

 • 13 km od Opavy
 • 46 km od Karviné
památník 2. světové války Hrabyně (Zdroj: fotoarchiv Slezské zemské muzeum)

Areál ČS. opevnění Hlučín – Darkovičky

Darkovičky

Významná vojensko-technická památka z období druhé světové války polapí svou atmosférou a nevšedním prostředím každého návštěvníka. Areál získal mezinárodní ohlas. Objekty areálu představují různé odlišnosti po stránce projekční i palebně-taktické. Bunkry jsou také rozdílně odolné. Areál spadá pod Slezské zemské muzeum a tradičně bývá místem mnoha vzpomínkových a vzdělávacích akcí.

Jak je to daleko?

 • 27 km od Opavy
 • 30 km od Karviné
Darkovičky
Opevňovací komplex Hlučín-Darkovičky

Arboretum Nový dvůr

Stěbořice

V unikátním parku nedaleko zámečku se na ploše o rozloze 30 ha skrývá 7 000 různých rostlin. Mnoho z nich nemá své původní prostředí v našich zeměpisných šířkách. Je zde řada rostlin, které jsou doma například v Severní Americe či východní Asii. Tento skvostný kout Moravskoslezského kraje založil roku 1905 majitel tamního zámečku Quido Riedel. Arboretum je součástí Slezského zemského muzea.

Jak je to daleko?

 • 11 km od Opavy
 • 71 km od Karviné
Stěbořice
Nový Dvůr
Arboretum Nový Dvůr (Zdroj: fotoarchiv Slezské zemské muzeum)

Poutní vrch Cvilín

Krnov

Křížová cesta schodištěm s malebnými kapličkami, rozhledna, romantická zákoutí a pověst o léčivé moci oltářních obrazů. To vše se tyčí nad Krnovem coby Cvilín, kde najdeš také kostel Povýšení sv. Kříže a Panny Marie Sedmibolestné. Tajuplné stezky s několika dominantami pohltí každého návštěvníka a z místní rozhledny je krásný výhled na Krnovsko.

Jak je to daleko?

 • 23 km od Opavy
 • 81 km od Karviné
Krnov
Pod Cvilínem
Cvilín (Zdroj: fotoarchiv Turistické informační centrum Krnov)

Karvinské moře u Darkova

Karviná

Taky Karviná má své moře. Že nevěříš? V části Darkov se nachází rozsáhlá vodní plocha vzniklá v minulosti vlivem důlních poklesů. Místo neotřelé a magické s čistou vodou a výhledem na důlní věž, která opodál ještě zbyla. Jde o výbornou alternativu v dobách letních veder.

Jak je to daleko?

 • 58 km od Opavy
 • 5 km od Karviné
Karvinské moře (Zdroj: fotoarchiv statutární město Karviná)

Stříbrné jezero

Opava

Opava má také svoje přírodní koupaliště. Mezi místními je známé jako Sádrák. Jde o zatopený sádrovcový lom na okraji města. Jezero je dostupné městskou hromadnou dopravou a nachází se zde také asfaltové hřiště a restaurace.

Jak je to daleko?

 • 0 km od Opavy
 • 58 km od Karviné
Stříbrné jezero (Zdroj: fotoarchiv statutární město Opava)

Meandry Odry

Krzyżanowice

Jak moc dokáže být divoká příroda na česko-polských hranicích u Bohumína? Krása slepých ramen, tůní a lužních lesů v povodí řeky Odry dostane snad každého. Tamní meandry se klikatí dobrých 7 km až k soutoku s Olší. Toto prostředí přeje také životu některých vzácných živočichů. Při troše štěstí narazíš na ledňáčka, vydru nebo bobra. A nemusíš se bát, že bys bloudil. Je zde stezka pro chodce i cyklisty. Pokud by tě to nebavilo po souši, můžeš si také půjčit třeba raft.

Jak je to daleko?

 • 36 km od Opavy
 • 23 km od Karviné
Krzyżanowice
Meandry Odry (Zdroj: J. Spáčil, fotoarchiv Slezská univerzita v Opavě)

Halda Ema

Ostrava

Unikátní skutečností je, že vlastně na půli cesty mezi Opavou a Karvinou leží Ostrava, která má rovněž co nabídnout. V našem výčtu se určitě musí objevit Ema. Halda, která ční nad samým centrem Ostravy, dopřeje svým návštěvníkům nepopsatelný pohled na moravskoslezskou metropoli. Halda už oslavila své sté narozeniny a vznikla návozem velkého množství vytěžené hlušiny z dolu Trojice. Jak prozaické pro Ostravu.

Jak je to daleko?

 • 38 km od Opavy
 • 20 km od Karviné
Halda Ema (Zdroj: fotoarchiv společnost MS Tourism)

Dolní oblast Vítkovic

Ostrava

Když nejsi našinec a ocitneš se náhodou v Ostravě, navštívit Dolní oblast Vítkovic se rovná skoro povinnosti. Říká se jí ostravské Hradčany, ale jde o úplně něco jiného než prohlídku kdejakého hradu. Hala Gong, vysoké pece, odlévárna, výklady o Dolu Hlubina a koksovnách a nakonec Velký svět techniky. Tohle je úplně něco jiného. Tohle je reklama na „industriálno“.

Jak je to daleko?

 • 37 km od Opavy
 • 25 km od Karviné
Ostrava
Vítkovice
Dolní oblast Vítkovice (Zdroj: fotoarchiv společnost MS Tourism)

ZOO Ostrava

Ostrava

Rozlohou jde o největší zoologickou zahradu u nás. Díky tomu se zde nachází rovněž botanické stezky, zásluhou kterých se ZOO Ostrava stává světem ve světě. Uprostřed rušného města nalezneš kousek klidu a přírody. Součástí je také nespočet dětských hřišť, kosterní naleziště, komentované krmení vybraných zvířat a vodní svět.

V neposlední řadě je potřeba zmínit, že Slezská univerzita má v ZOO svého zástupce, kterým není nikdo menší než adoptovaná orlice.

Jak je to daleko?

 • 38 km od Opavy
 • 20 km od Karviné
Ostrava
Michálkovická 2081/197
ZOO Ostrava (Zdroj: fotoarchiv statutární město Ostrava)

Stodolní

Ostrava

Pro mnoho lidí žijících mimo náš region je tato ulice kultem. Když se touto ostravskou ulicí v centru procházíš třeba dopoledne ve všední den, nikterak tě osobitá atmosféra nepohltí. Nejrůznější podniky však ožívají zejména ve večerních hodinách každý víkend. Stodolní je pořád značka a asi každý, kdo se v našem kraji nějakou dobu zdržuje, tam alespoň jednou v pátek či v sobotu zavítá.

Jak je to daleko?

 • 35 km od Opavy
 • 24 km od Karviné
Ostrava
Stodolní ul.
Stodolní ulice (Zdroj: fotoarchiv statutární město Ostrava)

Břidlicové podzemí Raabova štola

Vítkov – Zálužné

Jedná se o momentálně jediný zpřístupněný břidlicový důl v ČR. Nachází se v malé obci Zálužné na Opavsku a pohodlně se k této štole dostaneš naučnou stezkou Dědictví břidlice. Pokud tě zajímá historie těžby břidlice, která má pro náš region historický význam, pak neváhej a Raabovu štolu navštiv.

Pozor! Prohlídka je možná jen po předchozím objednání na tomto webu.

Jak je to daleko?

 • 24 km od Opavy
 • 78 km od Karviné
Vítkov – Zálužné
Raabova štola (Zdroj: fotoarchiv Spolek Zálužné)