Spolky a aktivity

Stal se z tebe vysokoškolák, což znamená, že jsi odteď členem velké akademické rodiny s názvem Slezská univerzita v Opavě. Život na vysoké je super a řada lidí, kteří už mají studia za sebou, by jistě potvrdila, že léta na vejšce byla ta nejlepší v životě. Proč? Inu, vysoká není jen o biflování a zkouškách. Se studiem se totiž pojí celá řada aktivit, které vycházejí z různých oborů nebo se zkrátka někdo aktivní rozhodl, že na univerzitě bude dělat něco navíc pro seberealizaci svou i svých kolegů. Určitě patříš mezi ty, kteří nechtějí po škole jen sedět doma na zadku. Proto ti přináším výčet spolků a aktivit, kde bys našel nové kamarády, získal kontakty a nabral cenné životní zkušenosti. Tak neváhej a zapoj se! Každý si tady najde to své.

Spolky a aktivity na SU

    Nebyly nadefinovány žádné kapitoly

Studentská unie

Dříve jsi mohl narazit na zkratku ASPSU (Asociace studentů a přátel univerzity), jenže to už neplatí. Dneska frčí Studentská unie, která se snaží vytvářet dobré podhoubí pro akce všeho druhu, které se se Slezskou univerzitou pojí. Podílí se na univerzitním plese, pořádá potravinové sbírky pro potřebné a pro zvířátka z útulků, tradici má na naší škole taky pivní maratón.

Majáles 2019. Tady byl svět ještě v pořádku (Zdroj: Lukáš Kaštovský)

Tou největší událostí Studentské unie je každoročně Opavský majáles, který byl v roce 2021 pojat jako první opavský autokoncert v historii. Zajímavostí Opavského majálesu je třeba to, že se zde majáles každoročně nesmrskne jen na jediný den, ale v rámci doprovodného programu je prostor také pro divadlo nebo literaturu. Opavský majáles se tak koná v několika dnech. O to více si můžeš vychutnat příchod jara přímo ve svém studentském městě. Je nutné podotknout, že Studentská unie stále přibírá nové a nové tváře. Posilou se tak můžeš stát třeba právě ty!

Kontaktní osoba

Hedvika Dosedělová

dos0079@slu.cz

730 588 816


Komorní pěvecký sbor

Toto těleso vzniklo na SU už v roce 1990 na nově vytvořené Filozofické fakultě v Opavě, která byla spolu s Obchodně podnikatelskou fakultou v Karviné ještě součástí Masarykovy univerzity v Brně. V současné době má sbor přibližně 20 zpěváků, mezi nimiž jsou studenti, absolventi, pedagogové a příznivci Slezské univerzity – amatérští zpěváci, které spojuje láska k hudbě.

S radostí mezi sebe přijímají nové členy, nejvíce potřební jsou studenti. Pravidelné zkoušky sboru se konají každé úterý od 18 h v učebně R1 v budově rektorátu na adrese Na Rybníčku 1. Pokud se chceš přijít třeba jen nezávazně podívat, dveře jsou pro tebe otevřené.

Sbor pravidelně vystupuje na slavnostních akcích pořádaných Slezskou univerzitou, například na Akademickém dni. Slezskou univerzitu sbor reprezentuje také na celoročních koncertech a vystoupeních, festivalech a soutěžích jak u nás, tak i v zahraničí.

(Zdroj. fotoarchiv Komorního pěveckého sboru SU)

Festivaly a soutěže

  • 2009 – Lago di Garda Music Festival, Italy
  • 2011 – International Folksong choir festival „Europe and its Songs“, Barcelona, Spain (Zlaté pásmo)
  • 2013 – Rimini International Choral Competition, Italy (Bronzové pásmo)
  • 2016 – International Choir Competition and Festival Bad Ischl, Austria (Stříbrné pásmo)

Významné projekty

  • 2011 – spolupráce se sborem a orchestrem Slezského divadla v Opavě pod vedením pana dirigenta Jana Snítila na první části Lisztova oratoria Christus
  • 2012 – účast na česko-polském workshopu Wokalny Dialog v rámci zahájení soutěže Rybnicka Jesień Chóralna
  • 2014 – koncert se sborem Rochester Oratorio Society z USA
  • 2019 – koncert se sborem Musica Oeconomica Pragensis
  • 2019 – vystoupení při odhalení památníku Srdce studentstva

Kontaktní osoby

PhDr. Petr Vojtal

petr.vojtal@fpf.slu.cz

Mgr. Vladimíra Jašková

vladimira.jaskova@slu.cz


Studentská redakce

Studentská redakce je unikátní projekt Slezské univerzity, který dává prostor studentům, aby se podíleli na chodu své školy. Na pěti fakultách a ústavech působí celá řada odborníků a zajímavých lidí, o kterých by široká veřejnost měla vědět, koná se zde nespočet událostí a akcí, které jsou pořádány nejen pro studenty a pracovníky SU. Jak ale podchytit většinu takových zajímavostí včas?

To byla základní otázka, na kterou se hledala odpověď v roce 2019, kdy studentská redakce Slezské univerzity vznikla. Studentská redakce má za úkol, aby se o SU psalo mladistvým pohledem, a díky práci studentských redaktorů se mnohdy události na naší univerzitě mezi studentskou obec více a snadněji rozšíří.

Studentská redakce se kromě tradičních aktualit na webové stránky naší univerzity podílí i na vzniku SUper magazínu. Zároveň redaktoři zpracovávají medailonky úspěšných absolventů pro Síň slávy Absolventského portálu. Ještě jsi tam nebyl? Tak to naprav – Absolventský portál.

Stát se redaktorem není zase tak složité. První podmínka je zcela logická. Musíš být studentem jakéhokoliv oboru SU. Ano, redakce není privilegována pouze pro studenty českého jazyka. Naopak se snažíme, aby redaktoři působili na různých součástech a měli tak větší přehled o dění na své fakultě či ústavu. V neposlední řadě je potřeba zmínit, že redaktoři jsou za svou práci řádně odměňováni formou mimořádného stipendia. Studentská redakce se tak může stát přivýdělkem ke studiu a zároveň zajímavě vyplněnou kolonkou ve tvém životopisu. Chceš se k nám přidat?

Kontakt v případě zájmu


BUSINESS GATE

Říká se, že vysoká škola je pouze o teorii a praxe se zde moc nedočkáme. Tenhle přežitý stereotyp se Business Gate pokouší zničit. Business Gate vznikl na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné, kde má dneska své sídlo. Posláním tohoto projektu je přinášet hlubokou zkušenost studentům, díky které se budou rozvíjet v sebeřízení či podnikavosti.

Každý semestr se poskládá 6 až 8 studentských týmů, které vedou zkušenější leadeři. Členem se může stát jakýkoliv student SU, ale je potřeba mít na paměti, že pokud se stane součástí BG rodiny student z opavské součásti, bude muset do Karviné pravidelně dojíždět.

Studenti v plném nasazení pracovního procesu. (Zdroj: fotoarchiv Business Gate)

A co je vlastně náplní oněch týmů? Všechny skupiny pod vedením svého leadera pracují na zadání od firmy, která se projektu účastní. Zadání jsou založena na skutečném problému. Firma má za úkol jasně definovat cíl, kterého by chtěla dosáhnout, a na studentech je, aby vymysleli, jak se k takovému cíli dopracovat. Nápady v hlavě to ovšem nemusí končit, protože pokud se jim na konci semestru podaří své nápady prodat, tak je zde možnost samotné realizace, která může být i příjemně finančně ohodnocena. V průběhu semestru pořádáme několik workshopů na různá témata. Každý tým má možnost využít mentora z řad praktiků a akademiků. Teambuildingové akce jsou také nedílnou součástí a nebojíme se po práci pořádně zabavit. V BG se tvoří komunita lidí, kteří nechtějí být vláčeni životem, ale chtějí si svou realitu tvořit sami.

Kontaktní osoba


Studentský historický klub

Uskupení studentů Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty sdružuje primárně studenty historie, ale dveře jsou otevřené i pro studenty jiných oborů se zájmem o dějiny. Tohle je to správné místo, kde historie spojuje. Pokud jsi hltal dějepis na střední škole, zajímáš se o historii i ve volném čase, ale rozhodl ses pro kariéru v jiném oboru, může být Historický klub tou správnou volnočasovou aktivitou.

V repertoáru klubu je pořádání přednášek s odborníky zaměřenými na jednotlivá období, ale třeba jednou dojdeš ke své přednášce i ty. Cestu ukazuje někdejší předseda klubu Dominik Jorda, který úspěšně přednáší na téma válečných bunkrů v našem regionu. Velmi populární je historický hospodský kvíz, který rovněž spravuje Historický klub, pasování prváků historie a s tím spojené večírky. Dále Historický klub pořádá promítání nejrůznějších historických filmů a jeho členové se podílí také na aktivitách Ústavu historických věd. Jedním z vrcholů činnosti klubu byla spoluúčast na vzpomínkové akci Slezské univerzity k výročí třiceti let od Sametové revoluce. Do budoucna Historický klub plánuje tematické výlety po českých zákoutích i do zahraničí.

Výjezdy a exkurze jsou mezi historiky velmi populární, když covid dovolí. (Zdroj: fotoarchiv Historického klubu SU)

Pro vstup do klubu není potřeba dělat nic speciálního. Stačí napsat na FB stránky spolku či dorazit na jednu ze schůzí Historického klubu, které se konají nepravidelně. Podmínky členství nejsou nijak náročné. Každý člen by měl být aktivní v uzavřené FB skupině, občas se objevit na schůzi a na nějaké z klubových akcí. Ovšem větší aktivita je pochopitelně vítána.

Kontakt v případě zájmu

Michal Anděl

and0044@slu.cz

+420 737 640 117


PRO LINGUA

Od roku 2020 je součástí rodiny Filozoficko-přírodovědecké fakulty projekt Pro Lingua, který zde vznikl při Ústavu cizích jazyků. Jedná se o metodické, kulturní a odborné centrum výuky cizích jazyků. Zní to příliš složitě? Neboj, opak je pravdou!

Hlavním posláním Pro Linguy je posílení zájmu o studium anglického, německého a italského jazyka, které se na Slezské univerzitě vyučují. Kromě toho Pro Lingua odborně podporuje pedagogy, žáky a studenty škol všech stupňů pořádáním seminářů a přednášek českých i zahraničních lingvistů.

Projekt Pro Lingua se rozjel v době koronaviru. Na snímku výherci jedné ze soutěží, které Pro Lingua pořádala. (Zdroj: Ústav cizích jazyků SU)

S myšlenkou odborného jazykového centra na Slezské univerzitě přišli zejména opavští germanisté a přátelé německého jazyka a kultury v čele s prof. PhDr. Ivou Zündorf, Ph.D., kteří dlouhodobě jazykové nadšence podporují.

Mezi aktivity nového centra bude nadále patřit nejen pořádání vzdělávacích akcí, ale také pravidelných setkání učitelů cizích jazyků, filmový klub, dětský klub, soutěže a další motivační akce pro školy, rovněž pak jednorázové konzultace včetně diagnostiky talentů. Díky podpoře vedení fakulty se tak nově naskýtá i možnost setkávat se se zájemci o cizí jazyk přímo na půdě Slezské univerzity v Opavě.

Kontaktní osoba

doc. PhDr. Gabriela Rykalová, Ph.D.

gabriela.rykalova@fpf.slu.cz


Esport

Ty už zase sedíš u toho počítače? Pořád do toho musíš klikat? Seber se a plav ven! Typické věty, které jistě řada mladých lidí od svých rodičů slýchává poměrně často. Hraní videoher je zkrátka velkou vášní mnoha kluků i holek. Proto také nabírá na popularitě esport.

Dnes už existují prestižní týmy a turnaje, nejlepší hráči si vydělávají těžké peníze a na top turnaje chodí tisíce diváků. Esport je zkrátka budoucností, takže není divu, že i na SU podporujeme tento fenomén. Naše týmy už mají za sebou vystoupení v turnajích zaměřených na hry Counter-Strike: Global Offensive nebo League of Legends. Tím to však zdaleka nekončí a dá se čekat, že repertoár her se bude rozšiřovat. Pokud bys chtěl být součástí esportu na SU, stačí o sobě dát vědět!

Sociální sítě naší Esportové komunity: Instagram, Facebook, Discord

Kontaktní osoba:


Sport na SU

Sport a studium jdou na SU ruku v ruce! Ať už hraješ fotbal, závodně jezdíš na kole, nebo je basketbalová hala tvůj druhý domov, na Slezské univerzitě můžeš studovat i jako vrcholový sportovec. Na SU sice není k mání žádný obor zaměřen na tělovýchovu či trenérství, ale náš systém na sportovce myslí. Duální kariéra pro tebe odteď nemusí být jen nedostižným snem. Více na sport.slu.cz

Sportovní portál SU

sport.slu.cz