Obsah kapitoly
- Nebyly nadefinovány žádné kapitoly
Co je to ten ERASMUS+?
Možná ses s pojmem Erasmus+ setkal už na střední. Erasmus+ sem, Erasmus+ tam, ale co to vlastně znamená? Jde o studijní pobyt v zahraničí v rámci zemí EU, který by měl splňovat kritéria tvého oboru. Zjednodušeně řečeno tě prostě Slezská univerzita na základě tvých osobních a oborových preferencí vyšle na studijní pobyt do zahraničí na určitou dobu. Tam budeš chodit do školy a plnit předem dohodnuté předměty, zlepšovat své jazykové dovednosti, získávat cenné zkušenosti a zajímavě vyplněnou kolonku do životopisu, poznáš nové přátele, odlišnou kulturu, nasbíráš kontakty, které se v tvé budoucí kariéře můžou hodit. Zní to super? Fajn, rozhodnutí je totiž tou nejdůležitější věcí. Teď však přichází zcela zásadní otázka…
Co musím splnit, abych mohl vyrazit na ERASMUS+?
Od chvíle, kdy se pevně rozhodneš, že chceš na Erasmus+ vyrazit, až k okamžiku, kdy vykročíš z letadla vstříc novému dobrodružství, vede celkem dlouhá cesta, ale od toho jsem tady přece já, Průvodce prváka, abych ti s tím „píchnul“!
Kdy se přihlásit?
Zajímat se o možnosti výjezdu můžeš prakticky pořád, ale velký nábor všech zájemců se koná vždy na začátku letního semestru. Obvykle se totiž na Erasmus+ vyjíždí v zimním semestru. Důvod je prostý. Student, který se vrátí z Erasmu po zimním semestru, má pak celý letňák na to, aby v témže akademickém roce zvládnul všechny studijní povinnosti. Samozřejmě to není pravidlem a vyjet můžeš i během letního semestru. Pro tyto zájemce se koná tzv. dovýběr i na začátku zimáku.
Na koho se v případě zájmu obrátit?
Záleží na tom, pod jakou součást (fakultu, ústav) patříš. Na každé součásti má totiž program Erasmus+ na starost někdo z našich koordinátorů.
Mgr. Kateřina Knoppová
katerina.knoppova@fpf.slu.cz
Mgr. Jana Bortlíková
jana.bortlikova@fvp.slu.cz
Ing. Radmila Unucková
unuckova@opf.slu.cz
Jiřina Böhmová
jirina.bohmova@math.slu.cz
Bc. Tereza Kapušová
tereza.kapusova@physics.slu.cz
Přihlásil jsem se a co dál?
1. krok
Je to jednoduché jako spadnout ze stromu. Budeš pozván na výběrové řízení. Tvým úkolem bude poslat životopis a motivační dopis, proč chceš vyjet na danou univerzitu. Zní to děsivě? Není na místě si představovat nějaký drsný pracovní pohovor, spíše jde o takové seznámení s koordinátory, které bude zajímat tvůj záměr, proč chceš vlastně vycestovat do dané destinace, jak jsi na tom jazykově apod. Jestli se právě bojíš jazyka, nemusíš! Mnoho studentů chce vyjet na Erasmus+ právě proto, aby se zdokonalili v cizím jazyce a jednoho dne byli tak suverénní jako třeba Louis de Funès coby Četník v New Yorku.
2. krok
Po schůzce s koordinátorem je už nadmíru jasné, že pojedeš na zkušenou do zahraničí. Teď možná přichází odpověď na tvou otázku, proč všechno trvá tak dlouho? Každý takový výjezd studenta je spojen s nezbytnou administrativní procedurou.
- Slezská univerzita dává vědět zahraniční škole, že zrovna tebe k nim v rámci dohody Erasmus+ chceme vyslat na následující semestr.
- Je potřeba zajistit ubytování (některé zahraniční školy v tomto pomáhají a pošlou studentovi jejich nabídku ubytování, jinde musíš vynaložit větší aktivitu, abys holt nespal pod mostem).
- Musí se vyplnit různé přihlášky a žádanky o průkazky, je třeba poslat do vybrané školy tvou fotku, aby ti byla vystavena třeba průkazka nezbytná pro tamní studenty.
3. krok
Každému asi dojde, že je potřeba zajistit si ubytování, nějaké ty průkazy a nezbytné administrativní dopisování mezi oběma školami. Pak jsou tady ještě 2 důležité dokumenty.
- SMLOUVA O STUDIU: zde budou zaneseny předměty, které v zahraničí budeš studovat. Můžeš se poradit s koordinátorem a od zahraniční školy dostaneš seznam nabízených předmětů, které korespondují s tvým oborem. Za jeden semestr strávený na Erasmu+ bys měl zvládnout předměty v hodnotě 18 kreditů.
- ÚČASTNICKÁ SMLOUVA PRO MOBILITU: zjednodušeně řečeno další elaborát o tom, kam jedeš, co tam budeš studovat, jak dlouho tam budeš apod. Patří sem také údaje o grantu. Dá se říci, že každý student na Erasmu+ má nárok na jednorázové „kapesné“, se kterým student musí hospodařit, aby v zahraničí nestrádal.
Co během ERASMU+?
Je nepodstatné, jestli studuješ v Opavě/Karviné, u sousedů pod Tatrami, vychutnáváš si při studiu jižanskou siestu nebo naopak objevuješ krásy severu. V první řadě jedeš do ciziny prostě studovat. Jakýkoliv problém, který se při tvém dobrodružství naskytne, je řešitelný. Vždy bude několik lidí, kteří ti pomohou a poradí.
- Když bude „nejhůř“, vždy se můžeš obrátit na svého koordinátora na Slezské univerzitě.
- Nezapomeň, že koordinátoři či pracovníci zahraničního oddělení dané školy ti pomohou i přímo v destinaci, kde se nacházíš.
- V neposlední řadě je třeba mít na paměti, že každá škola by měla mít nějakého Buddyho. Buddy je označení pro studenta tamní školy, který pomáhá zahraničním kolegům s aklimatizací a stává se jejich průvodcem.
Dá se očekávat, že Buddy nebo někdo z koordinátorů na tebe bude čekat už na letišti či na nádraží po tvém příjezdu, takže pomocná ruka je pro tebe připravena hned od začátku pobytu.
Další možné otázky
Na jak dlouho můžu vyjet?
Maximálně můžeš strávit na Erasmu+ 12 měsíců. Jestli takto strávíš celý rok na jednom místě, nebo si zmíněných 12 měsíců rozdělíš během svého studia do dvou výjezdů do různých zemí, je už na tobě.
Kolik činí kapesné na Erasmu+?
Státy v tomto programu jsou rozděleny do dvou skupin. Pokud budeš studovat v ekonomicky vyspělejší zemi, kde lze předpokládat vyšší náklady každodenního života, dostaneš 600 euro na měsíc. V méně vyspělejších zemích, kde náklady nejsou tak vysoké, činí toto kapesné 480 euro na měsíc.
Kdo mi zaplatí cestu tam a zpět?
Jak bylo zmíněno, dostáváš určitou sumu peněz na měsíc. Z této položky je potřeba uhradit cestovné tam i zpět.
Ubytování se hradí zvláště nebo z kapesného?
Rovněž ubytování je nutné platit z kapesného, které dostaneš. Tento paušál zkrátka slouží k tomu, abys v dané lokalitě v pohodlí přežil, a ubytování je základ!
Jak si mám vybrat zemi a školu?
Není to tak, že ukážeš prstem na mapě, kam bys chtěl jet a pojedeš tam. Slezská univerzita má různá partnerství se školami v nejrůznějších evropských zemích. Hodně záleží na oboru, který výběr školy notně okleští. Ve finále si tak můžeš vybírat například ze tří zemí na základě oborové preference. Je totiž nesmysl, aby třeba historik vyjel někam, kde se historie neučí.
Co se stane, když mi škola nebo obor nevyhovují?
Většina problémů se dá vždycky řešit. V první řadě by bylo fajn, abys kontaktoval svého koordinátora v Opavě/Karviné. Případně ti pochopitelně dokáže poradit koordinátor, který je k dispozici přímo na místě. Pokud se ti nelíbí nějaký předmět, který sis zapsal, nebo nesplňuje tvé požadavky, může dojít k určité úpravě rozvrhu. A kdyby se ti na nové škole vůbec nelíbilo, samozřejmě se můžeš kdykoliv vrátit domů. Pozor! Na výjezdu musíš být alespoň 2 měsíce, pokud by ses předčasně vrátil ještě dříve, kapesné, které jsi už utratil, musíš vrátit.
GREEN ERASMUS
Taky program Erasmus+ myslí na naši planetu. Víš třeba kolik letadel denně proletělo nad Českou republikou v roce 2018? Necháš se poddat? V průměru šlo o 2338 letadel za den. To je vysoké číslo. Proto je možnost dopravit se na Erasmus zeleně. Z Opavy/Karviné třeba do Turecka to na kole asi nedáš, ale třeba takový vlak je pro životní prostředí schůdnější varianta. Pokud máš pocit, že tvoje cesta na Erasmus bude zelenější než u ostatních smrtelníků, obrať se s touto myšlenkou na svého koordinátora. Můžeš za to dostat jednorázový příspěvek na cestu ve výši do 50 eur.
ERASMUS pro zněvýhodněné
Chtěl bys vyjet studovat do zahraničí, ale máš nějaký hendikep, který by ti situaci třeba finančně ztěžoval? Nevěs hlavu! I na takové problémy Erasmus+ myslí. Máš bezlepkovou dietu? Potřebuješ kvůli svému hendikepu bezbariérové bydlení? Pobíráš na Slezské univerzitě sociální stipendium? Pak na tebe a řadu dalších lidí s podobnými problémy čeká příspěvek až o 250 eur na měsíc vyšší. Pro více informací se opět obrať na svého koordinátora.